Jazyková príprava základoškolákov

Čo sa vaše dieťa počas prípravy bude učiť?

Úlohy ako vyfarbovanie podľa čísel, hľadanie rozdielov, logické doplňovanie rôznych radov, cvičenie zápästia pri obťahovaní vyznačených obrázkov a mnohé iné pomôžu deťom hravým a zrozumiteľným spôsobom naučiť veľa vecí, ktoré budú potrebovať do školy. 

Prečo je múdre zabezpečiť dieťaťu kvalitnú prípravu do školy

Predškolský vek (4-6 rokov) je mimoriadne dôležitý pre vývoj dieťaťa v neskoršom veku. Výchova a vzdelávanie v tomto veku sú dôležité pre jedinečnosť a individuálny rast a rozvoj osobnosti dieťaťa, na jeho sebarozvoj. V tomto období dochádza k rozvoju motoriky, reči, myslenia, pamäte, predstavivosti, sebaovládania a schopnosti presadiť sa. Hlavnou náplňou je hra, ktorá má vplyv na celkový rozvoj osobnosti, rozvíja vnímanie (farby, veľkosť, tvar), pamäť a pozornosť. Predškolské obdobie je tiež charakterizované intenzívnym rozvojom pamäte. Dieťa si začína programovať svoju činnosť, vyvíja vlastné úsilie pri zapamätávaní, kladie si ciele, chce naučiť, zapamätať si. Uvedomuje si potrebu niečo sa naučiť, zapamätať si, cielenejšie reguluje svoje správanie. Dieťa by si malo odnášať priaznivý postoj k učeniu aj ku škole, ako aj získavať schopnosť byť pripravený učiť sa celý život.

Predskolak

Čo sa musí dieťa pred nástupom do školy naučiť

Okrem poznania svojho mena, veku, adresy bydliska by malo poznať mená svojich rodinných príslušníkov a vedieť sa bez zaváhania predstaviť. Taktiež by malo dokázať napočítať do desať či rozoznať ľavú a pravú stranu. Malo by vedieť pomenovať bežné predmety, s ktorými sa denne stretáva, opísať ich farbu či materiál.

Okrem získavania vedomostí je dôležité venovať zvýšenú pozornosť rozvoju reči. Pozornosť treba venovať nedostatočnej slovnej zásobe a pamäti. Pri prechode do školy by malo byť dieťa schopné tvoriť namiesto holých viet rozvité vety so správnym ohýbaním slov. ovládať naspamäť niekoľko básničiek a pesničiek a nemalo by mu robiť problém naučiť sa nové texty.